आइतवार, चैत्र १२, २०७९

भयवादबारे देश सुब्बासँग विमर्श

माधव अधिकारी,
काठमाडौँ ज्येष्ठ २८, विगत १९ वर्षदेखि भयावदको नयाँ सिद्धान्तमा काम गर्दै आएका हङ्कङ्वासी नेपाली साहित्यकार देश सुब्बा शुक्रवार काठमाडौँमा श्रोतामाझ प्रस्तुत भएका छन् । कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै चिन्तक सुब्बाले आफ्नो सिद्धान्तले ढिलै भए पनि विश्वभरि मान्यता पाउँदै गएकोमा खुसी व्यक्त गरे । “स्थापित मान्यताहरूभन्दा फरक केही नयाँ आएपछि त्यो स्वीकृत हुन समय त लाग्छ, तर तर्क सटिक छ  [1]भने त्यो स्थापित भएरै छोड्छ । मानव जीवन सम्पूर्णतामा भयबाट सञ्चालित छ भन्दा शुरुमा आश्चर्य लाग्नु स्वभाविकै हो, तर सोच्दै जाँदा यस कुराको सार्विकता स्थापित हुन्छ ।” सुब्बाले भने ।

अमेरिका, क्यानडा र भारतबाट पुरस्कारसमेत पाएकोमा खुसी व्यक्त गर्दै उनको चिन्तनले नेपाली पाठकमाझ पनि लोकप्रियता पाउँदै गरेको सुब्बाले दाबी गरे । उनले आफू भयवादको विश्व यात्रामा रहेको र यसअघि भारत र पूर्वी नेपालका विभिन्न ठाउँमा गोष्ठी सम्पन्न गरेर काठमाडौँ आइपुगेको बताए । चार उपन्यास समेत लेखेका र एक धर्के कविता आन्दोलन शुरु गरेका सुब्बा दुई दशकदेखि यसै चिन्तनमा निरन्तर काम गर्दै आएका छन् । विमर्श युथ फाउण्डेशन र चैतन्य इन्स्टिच्युट अफ म्यानेजमेन्टले संयुक्त रुपमा काठमाडौँको नयाँ बानेश्वरमा आयोजना गरेको कार्यक्रमको संयोजन युवा समालोचक महेश पौड्यालले गरेका हुन् । कार्यक्रममा समालोचक राजकुमार बरालले सुब्बाबारे परिचयात्मक टिप्पणी गरेका थिए ।  कार्यक्रममा बोल्दै चैतन्य इन्स्टिच्युटका प्रमुख गणेश जोशीले नेपालका छोराले विश्वलाई यति महत्वपूर्ण सिद्धान्त दिनु गौरवको कुरा भएको बताए । विमर्शका अध्यक्षले किरण भट्टले देश सुब्बासँगको प्रत्यक्ष अन्तरक्रियाले यस सिद्धान्तबारे थप कुरा बुझ्ने मौका भएको बताए ।